Augusztus 12-e óta legalább 100 tonna elhullott halat szedtek ki az Odera folyóból Lengyelországban, írta a The Guardian.
A haltetemeket több mint 500 tűzoltó gyűjtötte gátak, csónakok, quadok segítségével, de drónt is bevetettek a kereséshez.
A tömeges halpusztulásról már július 28-án érkeztek bejelentések lengyel horgászoktól. A halak tömeges pusztulása egyelőre rejtély, mivel nem találtak mérgező anyagokat a vízben és a tetemekben sem. A természetvédők attól tartanak, hogy a tömeges pusztulás az Odera egész ökoszisztémáját érintheti.
Soha nem végeztünk még ekkora beavatkozást a folyón
– nyilatkozta Monika Nowakowska-Drynda, a Lengyel Országos Tűzoltó Sajtóiroda munkatársa.
A lengyel hatóságok 210 ezer euró jutalmat ajánlottak fel annak, aki segít a környezeti katasztrófa felelőseinek megtalálásában.
Valószínűleg óriási mennyiségű vegyi hulladékot dobtak a folyóba a kockázat és a következmények teljes tudatában
– mondta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
A lengyel kormány megvizsgálja a lehetséges természetes okokat is, különös tekintettel a szennyező anyagok magasabb koncentrációjára és a sótartalomra az alacsonyabb vízállás és a magas hőmérséklet miatt.
A szakemberek feltételezik, hogy magas klórtartalmú ipari szennyvizet öntöttek a folyóba. Vízmintákat küldtek Csehországba, Hollandiába és Nagy-Britanniába annak reményében, hogy kiderüljön a természeti katasztrófa valódi oka.
A folyó mentén lévő német települési önkormányzatok betiltották a fürdőzést és a halászatot az Oderában, amely 840 kilométer hosszon fut a német és lengyel határ mentén.
Az Oderát az elmúlt években viszonylag tiszta folyóként ismerték, abban negyven halfaj található.