Nagy divat lett a rendezvényeken a lufieregetés, legyen szó esküvőről vagy ballagásról. Valóban látványos mutatvány, ahogy a jelképként felszálló lufi elillan a levegőben, bár mire kapcsolnánk, fotózhatnánk, már messze szálltak, sehol sincsenek. És ez itt a lényeg: tényleg sehol sincsenek? Természetesen a fizika törvényei szerint lenniük kell valahol, és mivel mi az útjukra engedtük őket, sajnos olyan helyen lesznek, ahol mi már nem tudjuk összeszedni-gyűjteni őket. Felelőtlen, bár látványos, tettünk akár komoly károkat is okozhat, madarakat, állatokat veszélyeztethet, szennyezi a környezetet. Hisz lássuk be, a lufieregetés esetében, akár tetszik nekünk, akár nem: egyszerűen szemetelünk.
Török Zoltán természetfotós a Hortobágyi Nemzeti Park területén akadt egy ilyen luficsomagra, amit lencsevégre is kapott, és egy tanulságos üzenetet posztolt az esettel kapcsolatban a Facebook-oldalán.
A lényeg ugyanis az, hogy az emberek gondoljanak bele, mielőtt ilyen lufieregetős vagy bármi hasonló akciót csinálnak, hogy milyen következménye van a vadvilágra, környezetre nézve – teszi még hozzá egy hozzászólásban.
Mi is azt gonduljuk az ilyen ünnepségekről, hogy érdemesebb az örömet környezetbarát módon celebrálni, hisz számtalan lehetőség van arra is. És igen, a közös faültetés talán nem olyan látványos a násznép vagy a rokonság számára, de nemcsak szép gesztus, hanem komoly természetvédelmi üzenete is van, ami hosszú távon biztosan megtérül.
Kiemelt kép: Török Zoltán/Facebook