Készítsünk méhitatót, hogy segítsünk a kis beporzóknak, de figyeljünk oda arra, hogy soha ne adjunk a tiszta vízhez cukrot.
A háziméhek a virágzó növények 80 százalékát porozzák be. Elvesztésük nemcsak az étrendünket alakíthatná át drasztikusan – az alma, brokkoli, szamóca, dió, spárga, áfonya vagy uborkafogyasztásunkat, hogy csak néhányat említsünk – hanem veszélyeztetné a hústermelést is, hisz nem állna rendelkezésre többé lucerna az állattenyésztéshez – írja a Healthy Food House.
A Cornell Egyetemen végzett tanulmány szerint a méhek az Amerikai Egyesült Államokban évente 14 milliárd dollár értékű növénybeporzást végeznek – ennyit érnek összesen az általuk beporzott növények a piacon – így ha a méhek eltűnnének, a beporzást igénylő növények is velük pusztulnának, és az emberiséget ezzel nem csak egyszerűen puszta vízkúrára kárhoztatnák.
Kim Flottum, a Bee Culture elnevezésű magazin szerkesztője azt írja a könyvében, hogy a víz a kikristályosodott méz feloldására, a lárvák ételének a hígítására, és egy forró napon szomjoltó hideg italként szolgál. A méhek pontosan emlékeznek arra, hogy hová térjenek vissza, ahol egyszer már biztos ugyanarra a vízlelőhelyet találtak.
A méhek vizet használnak:
- Hűtéshez a nyári hőség idején, amikor is vékony vízréteget terítenek a lezárt ürülékükre, amelyekben a bébi méhsejtek, a lárvák és a tojások vannak. A kaptár belsejében lévő dolgozók erőteljesen fújják ki a levegőt, amely elpárologtatja a vizet, és így lehűti a kaptár belsejét.
- A páratartalom szabályozásához.
- Az élelmiszer megemésztéséhez, az anyagcsere-folyamatokhoz.
- A lárvák táplálására: a nővérke méhek táplálják a fejlődő lárvákat, és nagy mennyiségű pollenre, nektárra és vízre van szükségük a mirigyeik számára, hogy a lárvák táplálására használt zselét előállítsák belőlük. Ez egy félig folyékony termék, sárgásfehér színű és enyhén savas ízű. Ez a dolgozó méhek lárváinak étele három napig, a királynő-lárváké öt napon keresztül, a felnőtt királynőé pedig egész élete során.
- A kikristályosodott, raktározott méz hígításához, vagy a cukoréhoz, ha azzal táplálják őket.
Egyszerűen segíthetünk nekik, hogy hozzájussanak a szükséges vízmennyiséghez.
Hamis hír keringett Sir David Attenborough, a jól ismert filmes természettudós közösségi média oldalán, amely során elterjedt az a téves nézet, hogy a méheket segíthetjük, ha cukros vizet teszünk ki nekik itatónak. A cukros víz nemhogy segítene nekik, de egyenesen káros is a kis rovaroknak. A BBC kérésére a Facebook eltávolította az álhírt, de számos webhely másolta, és továbbra is folyamatosan osztják meg ezeket a hamis információkat.
A könnyen felszívódó mézzel szemben a szilárd cukrot oldaniuk kell. Csak lassan tudják ezt elvégezni, mivel ehhez a garatmirigynek megfelelő mennyiségű váladékot kell elválasztania. A melezitóz kristályok oldása különösen nehéz.
Ezért, ha legközelebb vízzel itatná a háziméheket, hogy segítsen nekik a hőségben, ne adjunk a tiszta vízhez cukrot, különben akár kárt is tehetünk a kedves és hasznos kis rovarokban.
Kiemelt kép: iStock