A sarkkörön túl fekvő norvég szigetek, az erdőkkel borított erdélyi hegyek, a walesi homokos strandok vagy a jeges tavak a Balkánon – Európa szebbnél szebb tájakban bővelkedik. Az öreg kontinens történelmi városai és mediterrán tengerpartjai sok látogatót vonzanak, de a legjobb úti célok néha a legtávolabbi sarkok, amelyeket elsősorban a helyiek és néhány kitartó utazó ismer – írja a BBC.
Inari-tó, Finnország
A finn Lappföld a tavak vidéke. A mélykék vizű Inari az orosz határ mellett található. A partja egyenetlen, több száz keskeny öböl tarkítja, és több mint 3000 fás sziget számlálható meg rajta. A sötét, havas telek ideálisak az aurora borealis megpillantására. Fákkal szegélyezett szigetei ősszel és nyáron égő narancsként ragyognak.
Lofoten-szigetek, Norvégia
A magasodó csúcsokból, mély fjordokból és a tökéletes falvakból álló Lofoten-szigetek szépségükről híresek.
A szigetcsoport hét fő szigetből áll – Austvågøy, Flakstadøy, Gimsøy, Moskenesøya, Røst, Værøy és Vestvågøy – ez az a vidék, ahol a természet elsőbbséget élvez, és az égen ott szárnyalnak a tengeri sasok.
Unst, Shetland-szigetek, Skócia
A Brit-szigetek legészakibb lakott tagja, Unst egy vad, robusztus hely, menedékként szolgál például a szulák számára a költési időszakban. A vikingekre jellemző tradicionális házak és temetők is felfedezhetők itt, amelyek a skandináv múltat mutatják be.
Zagori, Görögország
Míg Görögország szigeteit folyton dicsérik szépségük miatt, a szárazföld varázsa olykor figyelmen kívül marad. Pedig az egyik leglátványosabb hegység Európában, a Zagori régióban, az Epiruszban fekszik. A Vikos-kanyonban az ember a legnagyobb nyugalomban kirándulhat, míg az Astrakas-hegy hófödte csúcsa csodás látványával kápráztat el. Zagori kőhídjait elnézve az ember bizonyosan ráébred: Görögország sokkal több, mint egy nyári célpont.
Yorkshire Dales, Anglia
A kőfalakkal szegélyezett keskeny útjai a kalandokat kereső kerékpárosok paradicsoma, hangulatos dombjai a gyalogosok kedvenc kirándulóhelye. A geológiai csodák, mint például a Malham Cove és a Gordale Scar mészkő látványa, a Brit-szigetek talán legszebb részévé teszik. Nagy része a nemzeti park területén fekszik.
Erdélyi-középhegység, Románia
Kelet-Európa legjobban őrzött titka számos ősi erdővel és mészkőbarlanggal, valamint számos folyóval kápráztat. Az idő itt megállt, az ide látogatónak nincs más dolga, mint mélyet lélegezni és szemmel tartani a gazdag vadvilágot.
Loire-völgy, Franciaország
A Loire-völgy fényűző kastélyai adják a fényét Közép-Franciaország e régiójának. A Chateau de Chambord és a Chateau de Chenonceau a leghíresebb, tele klasszikus tornyokkal, kilátótornyokkal, kertekkel és csónakázó tavakkal.
Itt találjuk a szőlőültetvényeket, ahol a világ legjobb borai készülnek, ezt a csábítását pedig lehetetlen figyelmen kívül hagyni.
Adelboden, Svájc
Noha Adelboden nem híres völgy, hihetetlen helyi bájjal bír, amelyet sokak soha nem tapasztalnak meg. A völgy feje az Alpok legjobb jégmászóinak otthona, míg azok, akik kevésbé kalandvágyóak, felfedezhetik a fenyvesek és fagyos patakok lélegzetelállító szépségét. Éjszaka a csendes sípályák feletti pedig ott ragyog a vakítóan csillagos égbolt.
Bajor-erdő Nemzeti Park, Németország
Németország első nemzeti parkja, a bajor erdő megjutalmazza azokat, akik kalandvágyat keresve számtalan útjai egyikére tévednek. A park közel a cseh határhoz terül el, a határon túl pedig a természetvédelmi terület tovább folytatódik, létrehozva ezzel Közép-Európa legnagyobb egybefüggő természetvédelmi területét. Számtalan túra-és kerékpár útvonal várja a kirándulni vágyókat. Az erdő szívében, fenyőkkel körülvett, 1000 méter tengerszint feletti magasságban található Rachelsee tükör-tó, amelyről fantasztikus képeket lehet készíteni.
Hortobágyi Nemzeti Park, Magyarország
A számos csodás vidék közé méltán felkerült hazánk páratlan nemzeti parkja is. Az 1999 óta az UNESCO világörökségi listán szereplő nemzeti parkot 1973. január 1-jén hozta létre az Országos Természetvédelmi Hivatal. Területe 82 000 hektár.
A hortobágyi növényvilágot a tündérrózsa, a boglárka, a nagyezerjófű, a vízi rucaöröm és a békatutaj színesíti. A száraz pusztát a sziki őszirózsa és a sóvirág díszíti. Gazdag a madárvilága, több mint 330 madárfaj él itt. Hortobágy az ország legnagyobb „madárszállója”.
A haszonállatok közül megtalálható itt az ősi magyar szürkemarha-gulya, a racka, a mangalica, a magyar félvér lófajta, a parlagi baromfifajta (fodros tollú magyar lúd) és a magyar pásztorkutyák több faja is: a puli, a pumi, a mudi, a kuvasz és komondor. Kiemelt látványossága többek közt a Kilenclyukú híd.
Mivel a hatalmas terület jelentős része lakatlan, a fényszennyezettség nagyon alacsony, így a Hortobágy tökéletes helyszín a csillagnézésre is. A Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség (International Dark-Sky Association, IDA) megfogalmazása alapján a sötét égbolt, elterjedtebb kifejezéssel csillagoségbolt olyan terület, ami kivételes minőségű csillagos égbolttal és olyan éjszakai környezettel rendelkezik, ahol kifejezetten védett a tudományos, természeti, oktatási és kulturális örökség. A csillagoségbolt-park címet a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség adja, előre meghatározott feltételek alapján. A Hortobágyi Nemzeti Park 2011-ben kapta meg a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség-től az ezüst minősítésű csillagoségbolt-park címet.
A BBC 20 legszebb helyet bemutató listáján helyet kapott még:
- Picos de Europa, Spanyolország
- Henne Strand, Nyugat-Jütland, Dánia
- Hoge Veluwe Nemzeti Park, Hollandia
- Union Hall, Írország
- Barmouth, Wales
- Bohinji-tó, Szlovénia
- Susak-sziget, Horvátország
- Białowieża Nemzeti Park, Lengyelország
- Jurkalne Seashore Bluffs, Lettország
- Vattern-tó, Svédország
Kiemelt kép: MTI/ Czeglédi Zsolt