A közelmúltban egy fehér gólya kezdett fészek építésébe a Bács-Kiskun megyei Orgoványon, ám a madár rövid időn belül abbahagyta. Az ok gyorsan kiderült: a gólya tetemét néhány utcával arrébb, a nagyfeszültségű távvezeték alatt találták meg, ahol áramütésben pusztult el, írta a Petőfi Népe.
Az eset kapcsán a lap szakembereket kérdezett a jelenségről. Kiderült, hogy a madarakat a középfeszültségű légvezetékek veszélyeztetik áramütés szempontjából a leginkább, mert ezeken érheti halálos áramütés azokat.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén tömegesen pusztulnak védett madarak a középfeszültségű elektromos hálózaton áramütés következtében. Ezek többsége a gyakoribb fajok közül kerül ki, mint például az egerészölyv, vörös vércse, vetési varjú vagy a seregély. Akadtak azonban fokozottan védett fajok is, mint például a fehér gólya, rétisas és a parlagi sas
– mondta a portálnak Kiss Mónika, a nemzeti park sajtóreferense.
Ugyanakkor a dokumentált adatok csak a jéghegy csúcsát jelentik, mert a tervszerű terepi felmérések a légvezeték-hálózat töredékét érintik, másrészt sokszor nehéz az áramütött vagy légvezetéknek ütközött tetemek megtalálása.
Az országban ugyanakkor több sikeres projekt is zajlott le a vezetékek madárbaráttá átalakítására. Az áramszolgáltató például a Felső-Kiskunság túzokvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű területein 35 kilométer légvezetéket váltott ki földkábellel 2017 szeptembere és 2020 januárja között. Idén a Kiskunsági Nemzeti Park területén több mint hatvan gólyafészek biztonságossá tételében működött közre az NKM Áramhálózati Kft. A munkák március végén, a gólyák visszatérte előtt befejeződtek.
Az áramszolgáltató az új hálózatait úgy építi és tervezi meg, hogy azok a madarak számára biztonságosak legyenek, a már meglévők madárbaráttá alakítására pedig évente több száz millió forintot fordít. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy még nagyon sok veszélyes szakasz vár átalakításra
– nyilatkozta a lapnak Csala Gabriella, a Nemzeti Közművek Zrt. kommunikációs munkatársa.
Kiemelt kép: Pixabay