A 2021-es év is nehezen indult, de sem a Covid-19 vírus, sem a hőség nem fékezte meg a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet által meghirdetett mobilgyűjtő kampányt.
"Mobiltelefonnal a csimpánzokért és gorillákért" kampányt indított három magyarországi szervezet.
A vírushelyzet ellenére sikerült további gyűjtőpontokat létrehozni, a gyűjtők aktívan mozgósították környezetüket, hogy minél több mobiltelefont adjanak le a gyűjtődobozokba.
Az idei első félévben 53 szervezet 612 kilogramm mobiltelefont gyűjtött össze.
A kampány célja
A szervezők célja a kampánnyal, hogy minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet és ezekhez használt töltőket vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot, és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét.
A használt készülékek kincset rejtenek, többek között 17 féle fémet lehet visszanyerni belőlük, például aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet.
A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, például a koltán bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok – például gorillák, bonobók és csimpánzok – élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik.
Ezt a folyamatot szeretnék megfékezni, ha ugyanis a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítása nagyobb mennyiségben valósul meg, akkor az előállításukhoz szükséges ércek bányászata várhatóan csökkenni fog.
A kampány folytatódik, 2021. szeptember 22-étől november 22-éig van lehetőség újabb gyűjtésre.
A kampány támogatója az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Reklámgrafikusként dolgozott, makettezett, modelleket épített, volt amatőr bűvész és egzotikus növényeket is gondoz kertjében. Gelei Imre élete maga a kreativitás, most épp a whirligigs területét hódította meg.