Nem véletlenül van nagy divatja minden korban a retrónak, vagy nevezzük csak nyugodtan fiatalságunk mementójának. És a kulcsszó itt a fiatalság, hisz bármilyenek is voltak a gazdasági-politikai viszonyok, a gyermekkorára vagy az ifjúságára mindenki nosztalgiával gondol vissza. A megszépítő messzeség ugyanis nem csak térben vonatkoztatva létezik.
Hazánkban csak néhány éve indult útjára a fagylaltforradalom, amelynek célja a kézműves termékek választékának bővítése és a fogyasztók visszacsalogatása volt a cukrászdákba. Ennek eredménye, hogy az utóbbi szezonokban ismét kígyózó sorok állnak a fagyizók előtt.
Kis fagylalt történelem
A hatvanas-hetvenes években egy gömb vagy gombóc fagyi még fillérekbe került, többnyire 50 fillérért már lehetett kapni valami nyalnivaló finomságot. Persze az ízek kifinomultsága és változatossága még nem volt jellemző, örültek a gyerekek, ha a klasszikus csokin és vanílián kívül volt puncs vagy citrom is. Egy gyerek a hatvanas években jó, ha 5-10 forint zsebpénzt kapott hetente, de volt, hogy csak havonta. Ekkora összegből túl sok fagyira nem futotta.
1915-ben Sopronban így állták körbe a fagylaltos kocsit, ami messze volt még a Bagaméri fagyijának a minőségétől is.
Az ősz, a tél könnyen átvészelhető volt abban az időben, ami a fagylaltot illeti, hisz nem lehetett kapni. Az első nyalni valót a gyerekek többsége általában a május 1-i felvonulás után kapta meg, ilyenkor a szülők amúgy is kimentek valahová majálisozni, vittek enni- és innivalót magukkal, és a fagylaltozás is hozzátartozott a programokhoz. A másik ilyen jeles májusi esemény, amikor kicsik és nagyok elvonultak fagyizni a helyi presszókba, az anyák napja volt. Az iskolai ünnepségek után dugig volt egy-egy presszó vagy cukrászda az ünneplő anyukákkal, nagymamákkal és csemetéikkel.
Minden korosztály szerette a fagylaltot, ezt az édes, mégis kellemesen enyhet adó finomságot, még dalban is megénekelték őket, például a csodás eperfagyit, ami édes is, és hűvös is az ajkainkon.
Ugyan Budapesten már 1870 óta lehet fagylaltot kapni, egy 1753-as erdélyi szakácskönyv pedig a Magyar Királyság területén is emlegette a terméket, de a korabeli jegyzetek szerint a fagylalt elkészítése olyan drága volt, hogy csak a kiváltságosok engedhették meg maguknak a fogyasztását. Végül a 19. század végétől lett elérhető mindenki számára.
Sehol nem esik jobban a jéghideg finomság, mint kánikulában a vízparton, így volt ez régen is. A gombócoknál vagy gömböknél csak a csavaros krémfagyi csábított jobban, hisz nem voltak benne sehol jégdarabkák, nem volt túlvizezve, és egyébként is nagyon trendinek és jópofának számított, ahogy ízlésesen belecsavarodott a tölcsérbe. Ennél menőbb már csak a négerfagyi volt, mindenféle rasszista felhang nélkül nyalta kicsi és nagy az olvasztott étcsokiba mártott tekervényt.
Miután így megidéztük a régmúlt fagylaltfogyasztó szokásait, és már összecsordul a szánkban a nyál a fagyi gondolatától is, ízét pedig a szánkban érezzük, a múltba való rövid visszaröpülés után térjünk vissza a jelenbe, és álljon itt néhány nagyon finom, házi készítésű fagylaltrecept igazi csemegeként.
Bármelyiket elkészíthetjük közülük, így akár otthon, a kanapén ücsörögve, vagy a kerti hintaágyban ejtőzve is újra átélhetjük gyermekkorunk édes-hűvös ízeit. Készítsünk egyszerre több adagot, mert garantáltan nem fogunk tudni ellenállni a finomságnak, és újra megtöltjük majd a kelyhet vagy a tölcsért az illatos nyalánksággal.
Íme a mennyei fagylaltreceptek
1. Citromfagylalt
A nyár nagy kedvence, mert amellett, hogy nagyon finom, kellemesen felüdít, nem émelyít a savanykás citromfagyi.
Hozzávalók:
5 tojásfehérje
4 nagy citrom leve és reszelt héja
15 dkg cukor
2 dl legalább 30%-os tejszín
A citromléből és a cukorból főzzünk sűrű szirupot. Kezdjük el vízgőz fölött felverni a fehérjét, és csorgassuk bele fokozatosan a citromszirupot. 70-80 fokig felmelegítve verjük, vegyük le a gőzről, aztán verjük kész habbá miközben szép lassan lehűl. Ezután adjuk hozzá a 2 dl felvert habtejszínt, keverjük össze a masszát, és tegyük házi fagylaltgépbe. Ennek híján bármilyen tégely, tál megteszi, de ebben az esetben félóránként keverjük át alaposan a masszát, lehetőleg gépi habverővel, hogy krémes állagú maradjon.
1+Bodzás citromfagyi
A fenti fagylalt pikáns variációja lehet. Ha készítettünk korábban bodzaszörpöt, nincs más dolgunk, mint fél decit belekeverni a citromszirupba. Házi bodzaszörp híján a bolti is megteszi.
2. Gyömbéres csokifagyi
A klasszikus csokifagyi egzotikusabb változata. Elkészítése nem ördöngős, és igazán különleges csemegét kínálhatunk a családnak vagy a vendégeknek vele.
3 db tojássárgához tegyünk 4 evőkanál cukrot, és verjük fel elektromos habverővel. Vízgőz fölött olvasszunk meg 15 dkg jó minőségű étcsokoládét, adjuk hozzá a felvert tojásos cukrot, egy evőkanál étkezési keményítőt, egy evőkanál holland kakaóport, egy mokkáskanál gyömbérport, vagy frissen reszelt gyömbért ízlés szerint (kb. kétcentis darabot) és 3 dl tejet. Keverjük össze a hozzávalókat, majd főzzük fel a vízgőz fölött nagyjából puding sűrűségűre. Hűtsük le, és keverjünk hozzá 2,5 dl felvert tejszínhabot. Tegyük a masszát fagylaltgépbe, ennek híján a fagyasztóba, de ne felejtsük el ennél sem a 30 percenkénti, alapos átkavarást.
3. Málnafagyi
5 evőkanál cukrot forraljunk fel 6 dl tejjel, és főzzük még pár percig. Aztán hagyjuk jól lehűlni, közben 60 dkg málnára tegyünk két evőkanál cukrot, turmixoljuk össze, és ha nem szeretjük a magokat, szűrjük le. Keverjük össze a kihűlt tejjel, adjunk hozzá 2,5 dl felvert habtejszínt, majd mehet a fagylaltgépbe vagy a mélyhűtőbe a szokásos módon. Aki szereti a pikáns ízeket, tegyen a málnához néhány mentalevelet, és azzal turmixolja össze. A végeredmény kellemesen édes és hűs lesz.
4. Eperfagyi
A fenti módon készíthető, ugyanolyan mennyiséggel, csak málna helyett földieperrel. Bátran variálható bodzaszörppel, borsmentával is, de akár egy citrom levét is összeturmixolhatjuk a gyümölccsel, úgy is mennyei lesz a végeredmény.
5. Levendulás vaníliafagyi rózsavízzel
Hozzávalók
2 db tojássárgája/2 dl tej
4 dl habtejszín/10 dkg cukor
1 db vaníliarúd/125 g mascarpone
5 db levendula (friss vagy 2 szárított)/1 evőkanál rózsavíz
A tejet és a tejszínt lábosba öntjük, beleszórjuk a levendulát, a vaníliarúd kikapart magját és a vaníliarudat magát, majd éppen csak felforraljuk. Lefedve langyosra hűtjük, majd leszűrjük.
Közben a tojássárgákat jó habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a mascarponét és azzal is átkeverjük. A tojásos masszát lassan belecsurgatjuk a tejszínes tejbe, és lassú tűzön, állandóan kevergetve besűrítjük. Híg pudingszerű lesz a krém, olyasmi, mint egy sűrű madártej. Hozzáadjuk a rózsavizet is.
Fagylaltgépbe tesszük, vagy a fenti szokásos módon félóránként alaposan átkavarjuk.
6. Klasszikus puncsfagylalt
Gyerekkorunk kedvenc íze, ami ma is mindig elcsábít.
Hozzávalók:
2 dl tej
1 dl tejszín
3 evőkanál méz
1 evőkanál citromlé
10 dkg sárgabaracklekvár
késhegynyi piros ételfesték
0,5 dl rum vagy egy rumaroma
10 dkg babapiskóta
10 dkg tejbe áztatott mazsola
A hozzávalókat – a babapiskóta és a mazsola kivételével – hidegen, főzés nélkül keverjük habosra robotgéppel, majd töltsük bele a fagylaltgépbe. Ezután a babapiskótát törjük apróra, és a fagylaltkészítő program felénél adagoljuk kanalanként a masszába. Végül tegyük bele a mazsolát is. Ha nincs gépünk, a babapiskótát adagoljuk a masszához a mazsolával együtt, és kavarjuk a fent leírtak szerint félóránként.
Kiemelt kép: Pixabay