A bolgár konyha jellegzetességei elterjedtek Délkelet-Európa más országaiban is. Sokban hasonlít a szerb, a török és a görög konyhára, aminek oka a sok évszázados történelmi kapcsolat és a természeti körülmények hasonlósága. Ugyanakkor a bolgár konyhára hatással volt az örmény, az olasz, általában a Földközi-tengeri és bizonyos fokig még a magyar konyha is.
Ez a gyors és mennyei bolgár rétes nem édes, ahogy a mi réteseink többsége, és akár sós főételként is megállja a helyét. Józsefné Balogh Marika osztotta meg a receptet a sütni-főzni szeretők nagy örömére a közösségi médiában.
Hozzávalók
- 12 db réteslap
- lágyabb állagú feta sajt (40-50 dkg)
- 2 db mozzarella sajt (25 dkg)
- 3-4 dl tejföl
- 35 dkg édes burgonya
- 12 db tojás
- 2 dl szódavíz vagy buborékos ásványvíz
- 2 -3 újhagyma a szárával együtt
- olívaolaj a kenéshez
Elkészítése
- Az olajjal kikent tepsibe tegyük az alsó két lapot, így kezdjük meg a rétegezést még a tepsiben, kettesével véve a réteslapokat, kenjük meg olajjal és tejföllel.
- Minden egyes dupla réteget kirakunk töltelékkel: rámorzsoljuk a feta sajtot, megszórjuk mozzarellával, és az üresen maradt részt tejföllel meglocsoljuk, majd a nagylyukú reszelőn lereszelt, olajon előpárolt édes burgonyát is rátesszük, ízlés szerint sózva. De csínján bánjunk a sóval, mert a feta és a tejföl is sós. Végül megszórjuk a karikára szelt újhagymával. Ez hat réteget jelent, a legfelsőre már nem kell a töltelékből, de azt is olajozzuk és tejfölözzük.
- A rétest kockázzuk fel még így nyersen a tepsiben, mert miután megsült, széttöredezne szeletelés közben.
- A 12 tojást verjük fel 2 dl szódavízzel, öntsük a rétesre, hogy mindenhová jusson belőle, folyjon be a bányica kockái közé is.
- Végül süssük meg 200 °C-os sütőben nagyjából 30-35 perc alatt. Akkor jó, ha a tojás kissé megpirult a tetején.
Jó étvágyat kívánunk!
Kiemelt kép: Facebook/Józsefné Balogh Marika