A nevét onnan kapta, hogy a tészta formázásakor annak széleit megnyomkodját, kicsit csavarják, azaz csücsürgetik. A négy sarkát csücsökre húzzák.
Makón egy fesztivál keretében karolták fal ezt a kissé elfeledett ősi ételünket, és immár második alkalommal rendezték meg március 9-én a Makói Hagymás Csücsür Fesztivált. Az eseményre helyi vendéglők készítik el az ételt, melyekből kóstolójegy vásárlása után lehet fogyasztani.
Kelemen Szilárd, a Kelemen-ház étteremvezetője az első fesztivál alkalmával elmondta, hogy ez az étel lényegébe egy fűszeres darálthússal töltött főtt tészta.
A sertés darálthúst hagymás alapon lepirítjuk, sóval, borssal, zsályával fűszerezzük. Nyújtunk egy egyszerű tésztát, ezt kiszaggatjuk és ebbe beletöltjük, belecsücsörgetjük a húsos alapot. Egy tésztabatyut készítünk, amit kifőzünk sós vízben és fűszeres, hagymás-tejfölös öntettel tálaljuk, nálunk így készül
– mondta el az étteremvezető hozzátéve, hogy ez egy ősi, hun eredetű étel, de hasonló tésztás batyu szinte minden nemzet konyhájában megtalálható.
Paskó Csaba atya, délvidéki pap és szakács azt írta az ételről, hogy a csücsür (csűcsör – szájcsűcsörre hasonlító) régi magyar ételünk, a barátfüle ősatyja. Marha, sertés, bárány, csirke darálthúsból készülhet hagymával, sóval és a különböző húsokat más-más alapfűszerezéssel ízesítve. A bárány szereti a mentát, a csirke a tárkonyt, a sertés a zsályát a marha a durvára őrült borsot. Tésztában kifőzve, vagy megsütve, kefírrel ízesítve egy remek finomság!
És akkor jöjjön egy recept a Receptoldalról, ahol húsos derelyeként szerepel a csücsür.
Hozzávalók:
A tésztához: 25 dkg liszt, 3 tojás és egy tojássárgája, egy mokkáskanál só.
A töltelékhez: 50 dkg darált hús (legjobb vegyesen marha- és sertéshúsból, de bármilyen darált húsból el lehet készíteni), 1 fej vöröshagyma, negyed mokkáskanál őrölt bors, 1 csomó petrezselyemzöld, 2 kis mokkáskanál só, étolaj. Kenéshez: 1 tojásfehérje villával kissé habosra verve.
Elkészítés:
Két evőkanál étolajon üvegesre pirítjuk az apró kockákra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a darált húst. Sóval, apróra vágott zöldpetrezselyemmel, törött borssal fűszerezzük, addig kevergetjük, amíg a hús kifehéredik, aztán egy egész pici vizet aláöntve, lefedve puhára sütjük. Amikor megpuhult a hús, levesszük a tűzről, és félretesszük kihűlni.
A tésztához a hozzávalókat sima tésztává gyúrjuk. Ezután vékonyra (tényleg 1 milliméteresre) nyújtjuk, és egy nagyobb pogácsaszaggatóval korongokat szaggatunk belőle. A tésztakorongok szélét nagyon vékonyan megkenjük a tojásfehérjével. Minden kör közepébe egy kiskanálnyi tölteléket halmozunk, aztán a korongokat félbehajtjuk, rá a töltelékre, és a széleket jól összenyomkodjuk.
Egy nagy fazékban enyhén sós vizet forralunk. A derelyéket a forrásban levő vízbe tesszük, és azután, hogy a víz felszínére jöttek még 5 percig főzzük. Mikor megfőttek, pici olvasztott vajra vagy étolajra szedjük őket.
Tálalhatjuk a derelyét tejföllel meglocsolva, sajttal megszórva, különböző mártásokkal (gombamártás, paradicsommártás vagy vadas), de húslevesben levesbetétként is használhatjuk. Csak a fantáziánk, és persze az ízlésünk szab határt a csücsür elkészítésének és tálalásának.