Az országjáró turistáknak és a kirándulások szerelmeseinek aligha kell bizonygatni, hogy Nógrád megye megszámlálhatatlan természeti kinccsel, épített örökséggel és megannyi látnivalóval kényezteti a térségbe látogatókat.
A Börzsöny, a Cserhát és a Mátra vadregényes tájai, a picinyke palóc falvak, az országos hírű rendezvények egyre több látogatót csalogatnak a megyébe, ahol nagy népszerűségnek örvendenek a történelmi várak és várromok is.
Utóbbiak közül talán méltatlanul is kevés nyilvánosságot kap a Cserhát 529 méter magas vulkáni csúcsán, a jellegzetes, kettős csúcsú Szanda-hegy keleti kúpján lévő Szandavár, a hegység egyik legszebb kilátását kínáló középkori várromja.
Első írásos említése 1331-ből való, a krónikások ekkor írtak Széchy Péter királyi várnagyról. Ő Szanda várából parancsolt a váruradalomhoz tartozó környékbelieknek, akik különböző földesúri szolgáltatásokkal tartoztak a magas kővárban élőknek.
A vár török időkben sokszor cserélt gazdát, míg egy végső ostrom után felrobbantották. Már csak az egykori lakótorony 7-8 méter magas fala emlékeztet egykori méreteire.
Horváth Zsolt fotós a természet nagy barátja, és amerre csak jár, igyekszik visszadni felvételeivel azt a szépséget, amiket személyesen megtapasztal. A fiatalember így tett szandai kirándulásakor, amikor nem titkoltan bevallotta, beleszeretett a szandai várba.
Mesebeli táj, végeláthatatlan dombok, a horizonton körkörös hegykoszorúk, elvarázsolt erdő és páratlan panoráma. Bevallom teljesen beleszeretem Szanda-várba, mely a Cserhát egyik gyöngyszeme. Nógrád megye amúgy is bővelkedik a látnivalókban, de ez a táj egyszerűen rabul ejti az embert. Szandaváralja település határától 2 kilométer gyaloglással érhetjük el a várat. Megközelíteni busszal Balassagyarmatról lehet. Ha autóval érkezünk, hajtsunk nagyon óvatosan, mert kátyúból nincs hiány az úton. A turistajelzések azonban hibátlanok, eltévedni nem lehet
– írta Facebook bejegyzésében, melyekhez csodálatos felvételeket társított.
Mint a fotókon is érzékelhető a – Szandaváraljáról könnyű túrával, az Országos Kéktúrán át megközelíthető – Vár-hegy vulkanikus szirtjein magasló Szandavárról parádés kilátás nyílik szinte az egész Palócföldre.
A fotókat köszönjük Horváth Zsoltnak.