Mozaik

Földházakból épül csodás falu Provence-ban, már a tervek is lenyűgözőek

Vincent Callebaut Architectures
Vincent Callebaut Architectures
A tervezett projekt arra invitálja leendő lakóit, hogy tegyenek egy képzeletbeli utazást Provence ezen csodás vidékén.

A Luberon Regionális Természeti Park szívében egy földből, szalmából és agyagból épült kortárs házakból álló falu rejtőzködik, a Provence-Alpes-Côte d’Azur-i Roussillon.

Roussillon csodálatos vörös szikláiról és okker kőbányáiról híres. Az okker egy természetes festék, amely olyan anyagból származik, ami vas-oxidot tartalmaz, és amit már az őskorban is használtak festékként.  Az okkerlerakódás természetes vörösesbarna színárnyalatba borítja az egész falut.

Ezek a nyers földből készült mediterrán építmények, a világ legrégebbi építészeti remekei, mindemellett környezetbarátak is, szó szerint beleolvadnak a nagyszerű provence-i tájba, hogy jobban eltűnjenek a ciprusokkal és ernyőfenyőkkel határolt levendulamezők között.

A tervek szerint 2025-ben egy igazán varázslatos minifalu épülhet ezen a mesés Provence-i vidéken, a Raw Earth Provençal Village. A tervek  Vincent Callebaut ökoépítész ötletei alapján készültek.

Vincent Callebaut Architectures

Évezredes építkezési módszer – lenyűgöző modern design

A földházak reneszánszát éljük, egyre több modern ház kialakításánál alkalmazzák ezt a régi építkezési technikát, mely egy energia- és költséghatékony megoldás. A döngölt föld az egyik legrégebbi falépítési módszer, és még mindig nagy lehetőségeket rejt magában a modern földépítésben. Ezek házak mindamellett, hogy a természetes anyagok használata miatt egy fenntartható építészeti megoldást képviselnek, esztétikailag is lenyűgözőek.

Vincent Callebaut Architectures

A tervező, Callebaut tökéletesen a tájba illesztette tervezett házait. Ennek az úgynevezett tájművészetnek vagy más néven land art (vagy egybeírva: landart) művészeti irányzatnak a lényege, hogy az épület a természetben, természetes elemek  felhasználásával kerül megalkotásra. A táj és a művészet így szétválaszthatatlanul összekapcsolódik, a házak egyszerre különlegesek és tájképbe illők.

A landart művészek rendszerint a helyi anyagokat használják fel műveikhez, mint pl. kövek, homok, víz, levelek, faágak; de előfordul hogy betont, fémet, vagy üveget is felhasználnak.

A Provençal Village a felszabadultság és a szabadság érzését szeretné kifejezni, és művészek és építészek új generációit kívánja ösztönözni arra, hogy más módon gondolkodjanak a tájról.

Galéria
Vincent Callebaut Architectures

Az épülő  föld- vagy dombházak kizárólag természetes alapanyagokból épülnek, kívül-belül gyönyörűek

Az évezredek óta használt döngölt föld építkezésnek számos előnye van. Egyrészt egy olcsó, mindenhol helyben elérhető alapanyag, valamint az egyik legjobb hőszigetelő is egyben.

A föld hőtömege segít megtartani a belső terek természetes hűvösségét, ennek köszönhetően energiát és pénzt spórolhatnak a lakók. Ha a házat mindemellett farostból, nádból vagy szalmából készült bioalapú szigeteléssel bélelik, ez hozzájárul az épület páratartalmának kiváló szabályozásához és a belső hőmérséklet kiegyenlítéséhez is, amely különösen az egyre fokozódó nyári hőség idején hatalmas előny – írja az impressmagazin.

A kivitelezés és a belsőépítészet is egyaránt az élhetőségre és a természettel való harmóniára összpontosít, natúr bútorokkal, falba vájt polcokkal, hatalmas, faltól-falig ablakokkal. Némelyik ház hobbit jellegű formatervezést követ, a legtöbb azonban modern, mediterrán stílusú.

Galéria
Vincent Callebaut Architectures

A tervezett projekt arra szeretné invitálni leendő lakóit, hogy tegyenek egy képzeletbeli utazást Provence ezen csodás vidékén, fedezzék fel a meghitt környezetet és éljék át a hamarosan megvalósuló csodát.

Kapcsolódó
Konyhakert díszíti a döngölt földház tetejét
A 230 méter hosszan elnyúló, „kanyargós”, döngölt házsor egy hatalmas farm közelében épült Ausztrália dél-nyugati részén.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik