Otthon készült

Cunamiként kelt életre egy régi firka kemencéje

Kálmán Gábor
Kálmán Gábor
Sem alakjában sem színeiben nem olyan, mint amit a mester eddig alkotott.

A Csongrád megyei Forráskúton élő Kálmán Gáborról és remekeiről több alkalommal írtunk már. A kemence- és kertikonyha-építő mester keze munkáját dicséri többek közt az a párját ritkító kályha, amit háromezer tetőcserépből készített el, a kisfiúként megálmodott cserépkályha, ami nem maradt csupán álom, és ő volt az is, aki hókonyhát épített a kertjében. És akkor még nem említettük a kerti konyhát, aminek csodájára járt az internet népe.

Kapcsolódó
Álomsparheltet épített a kemencés mester
A boltiak és a régiek nem tetszettek, maradt a saját kivitelezés.

Ezúttal egy igazán formabontó kemence került ki a keze alól, ami a Cunami nevet kapta. És hogy mire hasonlít? Igazából semmire. Egy firka adta az ötletét, amit még évekkel ezelőtt rajzolt Gábor egy szállítólevél hátuljára, miközben a lányára várt az iskola előtt.

Ez a rajz néhány hete előkerült a kocsim kesztyűtartójából. Gondoltam akkor végre itt az ideje megépíteni

– írta közösségi oldalán Kálmán Gábor, aki szereti a kihívásokat, és szeret íveket használni a kemencéknél és a sparhelteknél is.

A mester ezúttal is bebizonyította, hogy formák tekintetében nincs lehetetlen.

Kálmán Gábor

Szinte bármilyen külsőt el lehet készíteni egy kemencének. Többször tapasztaltam már, hogy modern stílusú kerti konyhákba tesznek be egy hagyományos kemencét, ami aztán nem mindig illik az összképbe. Ilyen esetekben például egyedi igények szerint is el lehet készíteni a külső részt

– állítja Gábor.

A Cunami sütési és hőtárolási képessége természetesen teljesen megegyezik az eddig Gábor által épített kemencékével. A füst ugyanúgy mint a hagyományos kemencéknél, nem a sütőtérből, hanem elől (a belső tévő és a külső ajtó között) távozik és utána a hőszigetelésben van hátra vezetve, hogy ne bontsa meg a formát egy első kémény.

A hosszú ideig tartó hőtárolásról a beépített körülbelül 200 kilogramm samott és agyag gondoskodik.

Kálmán Gábor

Az ajtó most a lehető legegyszerűbb lett és a színek sem az ,,1001 kemence” megszokott színei. Csak két színt használtam, nem a tőlem megszokott fekete-fehér-vörös szelt tégla kombinációt

– írta a mester a Facebookon.

Bár kapott hideget-meleget, elégedett, hiszen a régi papírfirkát sikerült megvalósítania, elkészítenie.

Én a papírra firkál formát megépítettem ,,3D – ben”, és nekem csak az a lényeg, hogy ismét mertem valami újat alkotni

– összegzett Kálmán Gábor.

Kapcsolódó
Modern otthonokban is praktikusak a régi tűzhelyek
Az új és mutatós darabokat nem csak régi házakban láthatjuk.
Olvasói sztorik