Az erdélyi természetfotós vallja, ha tisztelettel közelednénk a természethez és a nagyvadhoz, akkor a medve-ember konfliktusoknak a töredéke sem fordulna elő.
Az erődtemplom Mátyás idejében épült, több szerencsétlenséget túlélt, az utóbbi évtizedekben gyakorlatilag szétloptak minden mozdíthatót a műemlékről, még téglákat is vittek a tolvajok.