Szinte mindenki hallott már a bécsi Hundertwasser-házról, talán látta is a csodás épületet, hisz sokak számára bakancslistás látnivaló az osztrák főváros nevezetessége. Van azonban Stájerországban is egy különleges hely, ahol ráadásul megfáradt ízületeinket, izmainkat is ellazíthatjuk Európa egyik legszebb fürdőjében, miközben a neves építész formabontó alkotásában gyönyörködhetünk.
A Bad Blumau fürdő megépítésekor az excentrikus építész képzelőerejének alig szabott gátat valami, így a komplexum 2500 tarka ablakkal, virágokkal, növényekkel fedett hullámzó tetőkkel és két gyógyforrásból táplálkozó termálvizű medencékkel várja a gyógyulni és kikapcsolódni vágyókat.
A Rogner Bad Blumau Fürstenfeld kisváros közelében fekszik 40 hektáron, az itt feltörő termálvíz 110 Celsius fokos, a Melchior és Vulkania gyógyforrás látja el energiával és meleg vízzel a fürdőkomplexumot.
A festői tájban az organikus építészet műremeke a fürdő: növényekkel és fákkal beültetett tetők alatt épült meg a formák girbegurba változatossága, a falak színkavalkádja pedig még pezsgőbbé, vidámabbá varázsolják a komplexumot. A tágas belső tereket zegzugos folyosók és kis titkos helyek teszik még hangulatosabbá, természetes anyagok köszönnek vissza érdekes formákba álmodva.
Hundertwasser egy, a természettel harmonikus egységet alkotó kreatív épületegyüttest álmodott meg, energiatakarékos kialakítással, a levegő tisztaságát biztosító, tájba olvadó növényzettel. A hasonló gondolkodású Robert Rogner osztrák építész azzal az ajánlattal kereste meg Hundertwasser-t, hogy közösen alkossanak egy minden igényt kielégítő szálloda- és gyógyfürdő komplexumot. Együttműködésük eredményeként jött létre 1997-ben a Rogner Bad Blumau.
Öko üdülőközpont
A környezetbarát komplexum hat épületből áll, melyeket a lankás domboldalba süllyesztve építettek meg, az eltávolított talajmennyiséget pedig a tetőkön hasznosították újra, az ott kialakított zöldfelületek alapjaként. Ráadásul az egykori farm területén felépült fürdő a 3000 méter mélységben itt fakadó, szén-dioxidban gazdag természetes forrásvizet használja fel a gyógyfürdő-víz pH-értékének a stabilizálására. Az eljárás során rengeteg gőz szabadul föl, és olyan sok energia termelődik, hogy a létesítmény egész éves fenntartásához és fűtéséhez is elegendő.
Kiemelt kép: Flickr/Irina Zavyalova